Svadobná výzdoba dnes

Výzdoba na svadbe už nie je prepych

Výzdoba sa v dnešných dobách už skutočne stáva neodmysliteľnou súčasťou svadobnej slávnosti, ktorá určite nie je každodenná a dúfajme, že pre väčšinu sobášiacich sa v ich živote zároveň aj jediná vlastná.    

Dávnejšie výzdoba svadby spočívala najmä v bohatej balónovej a kvetinovej dekorácii. A tí, ktorý chceli niečo výnimočné, si ďalšiu dekoráciu robili z toho čo si „pozháňali“. Chýbali najmä nápady aj vhodný materiál. Pamätám si, ako sme pred dvadsiatimi rokmi rozsypávali farebné papierové konfety a na stredy stolov pokladali obyčajný alobal... ;-)

V dôsledku rýchleho rozvoja trhu s najrôznejšími textíliami a čoraz bohatšej informovanosti o dianí vo svete, sa u nás pred niekoľkými rokmi udomácnili návleky na stoličky, ktoré sa stali základným nosným pilierom modernej slávnostnej výzdoby.

Pri našej činnosti sa neustále presvedčujeme o dobre známej skutočnosti, ako tieto „obyčajné“ návleky osadené na stoličkách dokážu až neuveriteľne osvetliť a rozžiariť miestnosti určené na slávnosti. Veď naozaj nie každý môže mať pre svoj veľký deň tú najnovšiu a najkrajšiu sálu a mnohí tiež ešte majú prístup k starému dobrému „kulturáku“, ktorý je aspoň poriadne priestranný. Výzdoba však vôbec nie je na škodu ani krásnym novým reštauráciám či iným novým spoločenským sálam, veď práve takýmto spôsobom sa už na prvý pohľad slávnosť odlíši od každodennej prevádzky.

Samozrejme návleky na stoličkách by sami o sebe príliš nevynikli, keby neboli dozdobené ďalším prvkom udávajúcim farebný charakter výzdoby. A práve výber farby nie je vôbec jednoduchou záležitosťou! A to už vonkoncom nie, keď ide o veľký deň nášho života! Je všeobecne známym faktom, že farby majú silný vplyv na naše pocity a náladu. Ovplyvňujú nás a veľkou mierou prispievajú k vytvoreniu celkovej harmónie.

Podstatným prvkom udávajúcim farbu výzdoby sú mašle, v súčasnosti ponúkané v pestrých  škálach. Najžiadanejšími farbami z našej súčasnej ponuky sú smotanová, zlatá a kapučíno (bledohnedá), ktoré pôsobia silne slávnostným a nevtieravým, neutrálnym dojmom. Vytvárajú veľmi harmonický dojem. V našej ponuke však záujemcovia nájdu aj podstatne ostrejšie a živšie farby, ako oranžová, ktorá napr. účinkuje proti zlej nálade, rozveseľuje a dokonca zvyšuje chuť do jedla! Alebo je tu vínovo červená, ktorá je farbou lásky, vášne a aktivity. Táto farba na malých plochách pôsobí veľmi dynamicky. Veľmi zaujímavou farbou je fialová, ktorá je zmesou studenej modrej a teplej červenej farby, práve preto pôsobí veľmi tajomným až mystickým dojmom. Okrem uvedených farieb je obľúbená ružová farba, ktorá je veľmi romantická, živá avšak nie taká ostrá ako červená. Symbolizuje príjemné pocity bezstarostnosti. Obľube sa teší aj jablkovo zelená, ktorá je svetlou farbou prírody, má osviežujúci a upokojujúci účinok. Táto farba je veľmi harmonická, priateľská a plná života. 

Pri výbere farby bežne odporúčame prispôsobiť farbu mašlí k nevestiným šatám a kvetinovú výzdobu k jej kytici, prípadne celú výzdobu ladiť k obľúbenej farbe podľa výberu. Fantázii sa však samozrejme medze nekladú, niekedy je dokonca možné zladiť také farby, ktoré sa bežne vôbec nekombinujú, pretože všetko závisí od celkovej výzdoby, použitých dekoračných prvkov, vkusu a odvahy skúsiť niečo nezvyčajné a nové.

Čo sa týka materiálov, pri mašliach sme zvolili satén, ktorý je jedinečný pri hre so svetlom. Tento materiál nám pri pohľade naň vždy predvedie aj svoje bledšie a tmavšie odtiene zároveň. Návleky sú zas vyhotovené z kvalitného materiálu, nepriesvitného, jemného a zároveň príjemného na dotyk, avšak odolného proti pokrčeniu a dostatočne húževnatého voči roztrhnutiu. Najpopulárnejšie sú naďalej žiarivo biele návleky, ktoré vytvárajú univerzálny podklad, čoraz väčší záujem je ale už aj o smotanovo-krémové odtiene, ktoré taktiež ponúkame. Tmavšie farby pre návleky sú už podstatne menej univerzálne, hodia sa len do určitého typu prostredia. 

Strih našich návlekov je výsledkom mnohých skúšok a úprav, ktorých cieľom bolo vytvoriť taký tvar, ktorý je praktický, neprekáža nohám sediacich a zároveň vynikne vysokou estetickou hodnotou. Z dôvodu nutnosti prispôsobenia sa rôznym daným podmienkam sú naše materiály zároveň aj dostatočne univerzálne pre mnohé druhy a tvary stoličiek.

Uvedené návleky na stoličky s farebnými mašľami (stuhami) považujeme za základnú dekoráciu, ktorú je samozrejme možné umocniť ďalšími doplnkami ako je výzdoba stolov, najmä štólami (behúňmi) v rovnakej farbe a materiálovom prevedení ako sú mašle na stoličkách. Tieto štóly pokladáme na stredy stolov a bežne nariasime, následne doplníme kvetinovou výzdobou, či už vo forme ikebán (originálnych kompozícií zelene s rôznymi druhmi kvetín), alebo upravených rezaných kvetín vo vysokých vázach. Stoly samozrejme zdobíme volánmi (sukňami na stoly) vyhotovených z rovnakého materiálu ako návleky na stoličky. Veľkú pozornosť venujeme vhodnému výberu obrúskov (servítkov), kde sa veľkej obľube tešia výrobky textilného vzhľadu s rôznym harmonickým dizajnom potlače. Dôležitý je aj spôsob ich skladania (vejáriky, čiapočky a pod.) a ich premyslené umiestnenie na stoly.  K výzdobe stolov patria aj sviečky, či už vsadené priamo do stredu ikebán, alebo samostatne na zdobených podnosoch, prípadne obľúbené plávajúce sviečky v nádobách zdobených kvetmi a zeleňou. Obľúbené sú valcové, kónické a tiež špeciálne špirálové sviečky.   

Okolie je možné doplniť osvedčenou balónovou výzdobou, ktorá podľa výberu farby prostredie rozveselí, alebo pridá na celkovom slávnostnom nádychu, prípadne ďalšími doplnkami ako sú ikebany na štýlových stojanoch, kvetinové alebo balónové slávobrány pri vchodoch a pod. Špeciálnu oblasť tvoria výzdoby stien a stropov, ktoré sú niekedy nevyhnutné pre zakrytie, alebo potlačenie určitých silne neestetických prvkov miestností.       

Ďalšie drobnosti ako sú darčeky pre hostí, menovky, lupineky či kamienky na stoly už prevažne zostávajú vo vlastnej réžii nevesty a ženícha, ktorí si ich vyberajú a zabezpečujú podľa vlastného vkusu a potrieb...    

Slávnostná výzdoba už v dnešnej dobe vôbec nie je považovaná za luxus či prehnaný prepych. Vždy sa snažíme o to, aby sme svojim zákazníkom zabezpečili kvalitnú a zároveň cenovo prijateľnú výzdobu. A tak, ako naše motto hovorí „našou radosťou je Vaša spokojnosť“ sme veľmi radi, keď sú zákazníci s našou prácou spokojní. Vždy nás veľmi teší, keď môžeme prispieť k spríjemneniu prežitia najkrajších okamihov života v harmonickom objatí krásy a očarených hostí.Našou radosťou je Vaša spokojnosť!