Výber farby pre svadobnú výzdobu

Máme unikátny dar, vidíme svet farebne!
Vážme si to a využime túto našu schopnosť pre vytvorenie dokonalej harmónie.

Áno, výber farby vôbec nie je jednoduchou záležitosťou. A to už vôbec nie, keď ide o Veľký deň nášho života!

Je všeobecne známym faktom, že farby majú veľký vplyv na naše pocity, náladu a duševnú pohodu. Ovplyvňujú nás viac než by sme si mysleli. Pomáhajú nám skrášliť naše okolie, naše byty a priestory, aj nás samých. Veľkou mierou prispievajú k vytvoreniu celkovej harmónie.

Nevyhovujúce farebné kombinácie však môžu pôsobiť aj veľmi rušivo, znervózňovať nás a vyvolávať zlú náladu, preto výberu farieb treba venovať náležitú pozornosť.

Teplé farby sú živé a vzrušujúce, studenými farbami zas môžeme vyjadriť pohodu a pokoj. Štatistiky nám hovoria, že ľudia v mladšom veku obľubujú pestrejšie, živšie farby, kým ľudia v staršom veku skôr pastelové.

Poďme sa teda pozrieť aké vplyvy v nás vyvolávajú jednotlivé farby.

Biela:
Je farbou čistoty, poriadku, neutrality. Majú ju radi ľudia vyrovnaní, sebavedomí, otvorení. Vnucuje nevinnosť, láskavosť, čisté city. Zväčšuje priestor, z dôvodu jej jasnosti, má však aj neutralizujúcu úlohu. Ak ju použijeme ako pozadie, všetky farby a veci, ktoré sa pred ňou nachádzajú, budú vyzdvihnuté, zdôraznené.

Červená:
Všeobecne je považovaná za farbu vyjadrujúcu vášeň a lásku. Vyžaruje aktivitu a dynamiku. Má stimulujúci až dráždiaci účinok. Na menších plochách pôsobí aktívne, na veľkých plochách však môže byť silne znepokojujúca, dráždivá a môže vyvolať dokonca aj agresivitu, preto s ňou treba narábať veľmi opatrne.

Ružová:
Táto farba je vlastne slabší odtieň červenej (chýba z nej agresivita červenej) a označuje sa ako farba srdca. Je spojená s láskou, oddanosťou a náklonnosťou. Je to farba symbolizujúca príjemný a bezstarostný spôsob života.

Zelená:
Je farbou prírody, čiže pokoja a rovnováhy. Má osviežujúci a zároveň aj upokojujúci účinok. Vyvoláva pocit harmónie, súladu, znižuje podráždenosť, únavu, uvoľňuje, zabezpečí odpočinok a naberanie sily. Svetlý odtieň je veľmi priateľský, jarný, plný života. Stredne tmavý odtieň je vážnejší a vyvoláva pocit bezpečnosti. Tmavší odtieň vyžaruje sviatočnú atmosféru, pokoj, avšak veľmi tmavý odtieň vyvoláva pocit pasivity a podnecuje k ospanlivosti.

Hnedá:
Je opäť farbou prírody, stromov, zeme, vyvoláva pocity bezpečnosti, tepla. Hnedé farby a jej odtiene v kombinácii so žltou, zlatou či okrovou pôsobia veľmi harmonicky. Jej bledšie odtiene sú absolútne odporúčané ako dekoračné farby bytov a obytných priestorov. Hnedú farbu zvyčajne obľubujú tí, ktorí sú vystavení stresu. Záľuba vo svetlohnedej a béžovej farbe naznačuje aj dobrosrdečného človeka ochotného pomôcť. Príliš tmavé odtiene však vyvolávajú pocity pochmúrnosti.

Modrá:
Je farbou pokoja, uvoľnenosti, vyjadruje citlivosť, jemnosť. Ukľudňuje, má ochladzujúci vplyv. Je symbolom vernosti, viery a tradície. Jej svetlejší odtieň vyvoláva pocit čerstvosti, sviežosti, vzdušnosti. Tmavší odtieň v kombinácii s tmavými farbami podnecuje depresiu, vyvolá pasívny pocit. Tiež vplýva na pokles chuti do jedla, preto na miestach, kde sa servíruje s ňou treba zaobchádzať opatrne.

Žltá:
Zmierňuje depresiu, regeneruje, privádza do dobrej nálady. Je taktiež farbou prírody, nádeje, pokoja a rovnováhy. Žltá je teplá, oživuje, podnecuje k dobrej nálade. Čím je však táto farba živšia, o to menej jej treba použiť (najmä pri veľkých plochách) pretože môže vyvolať pocit nervozity.

Zlatá:
Táto farba sa vždy spájala s pocitom hojnosti, lesku a nadbytku. Je to farba univerzálnej lásky, najvyšších hodnôt, idealizmu a šľachetnosti. Zlatá transformuje poznanie v pochopenie, pomáha pri zvládnutí duševných neistôt.

Oranžová:
Je oživujúca, teplá farba, vyžaruje radosť, šťastie. Zvyšuje chuť do práce, má blahodarný účinok proti depresii, vráti chuť do života, zvyšuje chuť do jedla.

Fialová:
Je zmesou studenej modrej a teplej červenej farby, preto môže byť ukľudňujúca ale aj znepokojujúca, v závislosti od toho, ktorú farbu z nej vnímame viac. Vyjadruje túžby, ilúzie, prípadne melanchóliu, je mystická, tajuplná, privádza k meditácii. Pre svoju schopnosť vyvolávať kontroverzné pocity ju mnohí nemajú radi.

Sivá:
Je neutrálna, vyjadruje zdržanlivosť, monotónnosť, nestrannosť. Na väčšom povrchu pôsobí jednotvárne, na druhej strane však potláča krikľavosť pestrých farieb.

Čierna:
Je farbou noci, smrti, nešťastia, hriechu. Na väčšej ploche pôsobí skľučujúco, vyvoláva pocit odtrhnutia od prírody, od sveta, tak isto vyvoláva pocit uzavretosti. Na malej ploche ju môžeme kombinovať s každou farbou, pretože iné farby vynikajúco vyzdvihne. V kombinácii s bielou pôsobí slávnostne.

Najžiadanejšími farbami z našej súčasnej ponuky sú smotanová, zlatá a cappuccino (bledohnedá) farba, ktoré pôsobia dojmom dobrého vkusu, pretože v kombinácii so žltou, zlatou, okrovou či dokonca s terakotovou (tehlovou) vytvárajú veľmi harmonický dojem. Našu ponuku však neustále rozširujeme o nové farby, momentálne pripravujeme modrú a striebornú...Kombinácie farieb:

Pri výbere farieb treba vždy pamätať na vyváženosť celkového priestoru. Pokiaľ sú farby harmonické, pôsobia na nás vyrovnane, sú príjemné pre naše oči a vytvárajú dojem otvorenosti priestoru. Keď sa však skombinuje príliš veľa farieb, tieto „rozbijú“ priestor, ktorý bude následne pôsobiť ako malý a stiesnený. Preto odporúčame zvoliť si jednu základnú farbu, ktorú potom skombinujeme s jej príbuznými odtieňmi. Na veľké plochy je vhodné voliť jemné a pokojné farby a na malých predmetoch a doplnkoch využiť ostrejšie, živšie tóny. Pri výbere farieb je potrebné prihliadnuť aj na povrchovú úpravu materiálov (lesklé, matné), najmä z dôvodu pôsobenia svetla pri dopade na ich povrch.

Pri svadobných výzdobách sa ale zvyčajne točí svet okolo nevesty (ženísi, prosím nemajte nám to za zlé) a najmä dominancie farby jej šiat. Dnes už vôbec nie je nezvyčajné, keď šaty nevesty nie sú žiarivo biele. Pri našej činnosti sa najčastejšie stretávame s voľbou smotanovej, zlatej, alebo béžovej farby svadobných šiat. Nie je to síce nepísaným zákonom, že výzdoba musí kopírovať takto danú farbu, nikdy to však nie je na škodu, keď s ňou ladí. Bežne odporúčame prispôsobiť farbu mašlí a behúňov k svadobným šatám a kvetinovú výzdobu k nevestinej kytici. Fantázii sa však samozrejme medze nekladú, niekedy je dokonca možné zladiť také farby, ktoré sa bežne vôbec nekombinujú, lebo všetko závisí od celkovej výzdoby, použitých dekoračných prvkov, vkusu a odvahy skúsiť niečo nezvyčajné a nové.

A tak základnú slávnostnú atmosféru navodia prekrásne biele, alebo jemné smotanové návleky a obrusy na stoličkách a stoloch, ktoré nádherne vyzdvihnú zvolenú základnú dekoračnú farbu, pričom celkový dojem dotvoria ďalšie dve až tri farby vzájomne ladiace s okolím, ktoré sálu oživia spoločne s kvetinovou a balónovou dekoráciou...

Nechajme sa teda zlákať prekrásnou hrou farieb a svetla...

Našou radosťou je Vaša spokojnosť!